Onigiri

 Onigiri, chociaż wydaje się być śmiesznie skromną i prostą nawet nie potrawą, a przekąską, ma za sobą lata tradycji. W zamierzchłych latach, Japończycy przechowywali ryż, wkłądając do niego naturalne “konserwanty”, co zapobiegało fermentacji. Dzisiaj ta kulka ryżu jest nieodłącznym składnikiem pikników, wycieczek, bento. Jest swego rodzaju symbolem matczynej miłości, która podsuwa swojemu dziecku pod nos talerz z onigiri z jego ulubionym nadzieniem w śodku nocy, kiedy ślęczy nad książkami, bo jutro ma egzaminy semestralne (a biedna japonska młodzież ma takie sesje egzaminacyjne trzy razy w roku). No i jest idealnym sposobem na wykorzystanie resztek ryżu.

Trzeba pamiętać, że należy użyć ryżu japońskiego, który ma charakterystyczne okrągłe ziarna i bardzo się klei. Nie radzę też na ryżu oszczędzać – polecam kupować ten wyhodowany, oczywiście, w Japonii lub w Kalifornii. Będzie smaczniejszy i łatwiejszy do przyrządzenia, niż tańsze odpowiednik z, powiedzmy, Włoch.

SKŁADNIKI:

  • 2 szklanki japońskiego ryżu kleistego
  • 1-2 płaty nori, pocięte w paski o szerokości około 2 cm
  • Nadzienie: zwykle wkłada się do środka wędzonego łososia, ikrę, płatki bonito nasiąknięte sosem sojowym, albo umeboshi – piklowane ume

Dodatkowo:

  • Miseczka z roztworem wody i soli, do maczania dłoni

 

PRZEPIS:

Gotujemy ryż: myjemy ryż, zanurzając sito/durszlak z ryżem na kilka sekund do miski z zimną wodą i mieszając delikatnie ziarna. Wylewamy wodę i powtarzamy proces, aż woda będzie prawie przezroczysta. Odstawiamy sito z ryżem na około pół godziny, żeby obciekł. Następnie przekładamy do garnka, zalewamy wodą (około 2-2,5 szklanki – dokładne proporcje powinny być podane w instrukcji na pudełku od ryżu) i odkładamy na co najmniej godzinę (najlepiej do lodówki). Następnie gotujemy według instrukcji na opakowaniu (czas gotowania może zależeć od gatunku ryżu i sposobu gotowania – ja używam elektrycznego garnka do ryżu). Bardzo ważne jest, aby nie podnosić pokrywki podczas gotowania, a po ugotowaniu pozwolić ryżowi „uleżeć się” przez jakieś 15-20 minut, zanim zaczniemy go mieszać.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Onigiri formuje się, kiedy ryż jest jeszcze gorący. Moczymy dłonie w miseczce z wodą i solą, aby ziarenka nie kleiły się do skóry. Nabieramy lewą dłonią trochę ryżu, tak by grudka spoczywała na naszych zgiętych palcach:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Następnie robimy palcem wgłębienie, do którego wkładamy wybrane nadzienie (np. około łyżeczki płatków bonito albo piklowaną ume). Używając naszych palców: kciuka, wskazującego i środkowego,  ugniatamy ryż w kształcie trójkąta (tak, aby ukryć nadzienie):

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy onigiri ma już odpowiedni kształt, bierzemy pasek nori i przyklejamy go do trójkąta:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeżeli nie wychodzi nam trójkątny kształt, możemy zrobić małe owale – wtedy z nori robimy obręcz:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jemy, oczywiście, palcami! Smacznego!