Piątkowe bento – 17.07.2015

Kolejny piątek, kolejna porcja linków. Piszę do Was z malowniczego Karpacza, który zafundował mi niezły szok kulturowy. Takiego stężenia cebuli w powietrzu dawno nie spotkałam. Na szczęście uciekłam ze swoją towarzyszką (nie)doli wyżej, w leśno-górskie ścieżki, gdzie oddałyśmy się podziwianiu natury, zabijaniu komarów oraz dyskusji o królisach.

Co mnie najbardziej dzisiaj zaskoczyło? Kawa mrożona w kawiarni w Karpaczu. Ewidentnie zrobiona z kawy rozpuszczalnej. A co jest jeszcze lepsze? Pani ekspedientka bezceremonialnie wyjęła ją ze stojącej za nią szafy chłodniczej i postawiła z iście peerelowskim rozmachem przede mną. Z grzeczności troszkę wypiłam. A potem przez kilka godzin całe moje jestestwo robiło mi wyrzuty, że pozwoliłam na coś takiego.

Cóż mogę rzec, Karpacz jest fascynujący w swoim prostactwie i braku jakiejkolwiek kultury kulinarnej.

A teraz do linków. Jako że wyjazd do Japonii się zbliża, a ja coraz bardziej nie mogę się jej doczekać, prezentuję Wam, Kochani Czytelnicy, kilka artykułów, między innymi, o gajina podróżowaniu po Japonii.

JAPONIA:

1. Na pierwszy ogień idą zdjęcia utalentowanej Two Red Bowls z jej wyprawy do Japonii. Zdjęcia piękne, naprawdę polecam. Przytulam się do ekranu komputera, kiedy sobie pomyślę, że za dwa miesiące będę w tych miejscach. Ach!

2. Pociągowe kanji – teraz coś bardziej praktycznego: jak rozszyfrować japońskie rozkłady jazdy i pojechać tam, gdzie się chce. Raczej dla tych, którzy planują podróż do Japonii.

3. Ekiben, czyli bento w pociągu – historia o sławnych bento, które możemy spożyć podczas podróży pociągiem w Japonii. W ogóle polecam rozglądnąć się po portalu Tofugu, ma bardzo fajne poradniki do nauki kany i ciekawe artykuły dotyczące Kraju Kwitnącej Wiśni, jego języka i kultury.

4. 20 japońskich letnich słów – ot, taka ciekawostka.

5. Yuuya, czyli dom bardzo wąski – jest śliczny, jest wąski, jest w Tokio.

JEDZENIE:

1. Artykuł Lucky Peach o japońskich makaronach. Mniam mniam.

2. grislwithgluten – czyli artykuł o instagramowejmiłości do glutenu. Bezglutenowym skrytożercom mówi NIE.

RESZTA:

1. O Chlebie – niedawno ukazałam się nowa książka Elizy Mórawskiej, autorki bloga Whiteplate, całkowcie poświęcona chlebom wszelkim. Warto kupić, chociażby dla zdjęć. No i oczywiście dla apetycznych przepisów. (Bo Liska to też trochę taka #grilwithgluten i to jest super!)

2. Jak upleść wianek? – KUKBUK pomaga nam zapleść wianek. Fajne, urocze. I takie letnie. No i teraz każdy może mieć wianek DIY.

I to by było na tyle w tym tygodniu. Mam nadzieję, że powyższe linki się Wam przydadzą albo Was zainteresują. Do zobaczenia!